Blog

Szumy uszne – jak sobie z nimi radzić

Szumy uszne to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która dodatkowo budzi często duży niepokój. Warto zatem wyjaśnić, na czym polega ten problem i jakie są jego najczęstsze przyczyny. Z poniższego artykułu dowiesz się również, jak zaradzić szumom usznym i jaką rolę odgrywa tutaj fizjoterapeuta.

Czym są szumy uszne?

Szumy uszne to dolegliwość, która polega na odczuwaniu dźwięków wewnątrz uszu lub głowy, niezwiązanych z żadnym bodźcem zewnętrznym. Szumy uszne mogą przybierać różne formy, takie jak rzeczywisty szum, ale też brzęczenie, trzaskanie czy syczenie, a ich nasilenie i częstotliwość mogą być różne.

Co wywołuje szumy uszne?

Szumy uszne mogą mieć różne przyczyny, takie jak narażenie na hałas, problemy z krążeniem krwi, uszkodzenie słuchu, stres czy choroby związane z układem nerwowym. Warto również zwrócić uwagę na swoją dietę, która może mieć wpływ na nasilenie szumów usznych. Należy unikać spożywania alkoholu, kawy oraz dużych ilości soli i cukru. Czasami szumy uszne są spowodowane podwyższonym ciśnieniem krwi.Często jednak przyczyna szumów usznych nie jest do końca znana.

Neurolog a może fizjoterapeuta – jak radzić sobie z szumami usznymi

Jak radzić sobie z szumami usznymi? Odwiedzić laryngologa, neurologa a może fizjoterapeutę? Przede wszystkim ważne jest zidentyfikowanie przyczyny. Jeśli szumy uszne wynikają z narażenia na hałas, należy unikać dalszego narażania się na niebezpieczne poziomy hałasu i stosować ochronę słuchu, np. specjalne zatyczki do uszu. Jednak często problem jest poważniejszy.

W przypadku chorób związanych z układem nerwowym lub uszkodzenia słuchu, należy skonsultować się z konkretnym lekarzem specjalistą, który może zlecić odpowiednie badania i zaproponować właściwe leczenie. Niemniej w pierwszej kolejności polecamy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Przeanalizuje on sytuację i zdecyduje, do jakiego specjalisty najlepiej się udać. Często będzie to neurolog, czyli specjalista od układu nerwowego. Niemniej w zakresie radzenia sobie z szumami usznymi bardzo pomocny może być też fizjoterapeuta. W jaki sposób może pomóc i kiedy wsparcie to jest przydatne? Wyjaśniamy te kwestie w dalszej części tekstu.

Szum spowodowany stresem

W przypadku szumów usznych związanych ze stresem, pomocne mogą być metody relaksacyjne, takie jak medytacja, joga czy aromaterapia. Ważne jest również zapewnienie sobie odpowiedniej ilości snu oraz regularnej aktywności fizycznej. Oczywiście w tym przypadku pomocny będzie też fizjoterapeuta, który przeprowadzi skuteczny masaż. Ponadto nasi specjaliści służą zawsze dobrą radą. Wskazujemy, jak postępować w kwestii stylu życia oraz konieczności unikania niektórych działań.

Leczenie szumów usznych dźwiękiem

Ciekawym, często bardzo skutecznym sposobem radzenia sobie z szumami usznymi jest terapia dźwiękiem, która polega na odsłuchiwaniu dźwięków o niskiej częstotliwości, maskujących szumy uszne. Terapia ta może być wykonywana pod opieką specjalisty lub za pomocą specjalnych, ogólnodostępnych urządzeń.

Szumy uszne to dolegliwość, która może mieć różne przyczyny i objawy. Ważne jest zidentyfikowanie przyczyny oraz skonsultowanie się ze specjalistą. Czasami jest nim neurolog, innym razem fizjoterapeuta – wszystko zależy od okoliczności, w tym przede wszystkim od specyfiki schorzenia. O poradę w zakresie wyboru specjalisty można zapytać na przykład lekarza rodzinnego. Istnieją różne sposoby radzenia sobie z szumami usznymi, takie jak unikanie narażenia na hałas, metody relaksacyjne, masaż fizjoterapeutyczny, czy też terapia dźwiękiem.

Szumy uszne - jak sobie z nimi radzić - foto
+48 600 211 120