Suche igłowanie/ pinoterapia
Igły raczej nie kojarzą się z niczym przyjemnym, ale nowoczesna i kompleksowa rehabilitacja stara się przełamać strach przed ich stosowaniem. Suche igłowanie jest bardzo skuteczną metodą leczenia bólu mięśniowo-powięziowego. Można łączyć ją z innymi metodami fizjoterapeutycznymi takimi jak terapia manualna i terapia tkanek miękkich w celu zwalczania bólu przewlekłego i ostrego.
Metodę polega na wykorzystaniu specjalnych igieł akupunkturowych do nakłuwania określonych punktów spustowych (tzw. trigger points – TrP). Miejsca te zwykle występują w obrębie pasm mięśniowo-powięziowych i odznaczają się wyjątkowo wysokim poziomem wrażliwości, co powoduje tkliwość i dolegliwości bólowe.
Przed przystąpieniem do suchego igłowania fizjoterapeuta określa miejsce nakłucia mięśnia poszukując punktu spustowego i napiętego pasma mięśniowego. Odpowiednio zlokalizowany i zdiagnozowany punkt spustowy objawia się drganiem przy jego nakłuwaniu podobnym do drżenia pęczkowego mięśni. Objaw ten świadczy o jego dezaktywacji.
Igłoterapia może być wykorzystywana w przypadkach jak:
- Zespół bolesnego barku (tzw. barku zamrożonego)
- Zespół ciasnoty podbarkowej
- Zespół cieśni nadgarstka (ucisku nerwu pośrodkowego)
- Łokieć tenisisty
- Tendinopatie (schorzenia ścięgien)
- Zespoły bólowe kręgosłupa
- Mobilizacja blizn pooperacyjnych
- Stan przypominający rwę kulszową
- Kolano biegacza i zespół pasma biodrowo-piszczelowego
Natomiast nie jest to metoda dla wszystkich pacjentów.
Przeciwskazaniem do jej zastosowania są:
- Choroby psychiczne
- Stany zapalne i infekcje skórne, gorączka
- Obecność zmian dermatologicznych np. cyst, guzów, otwartych ran, żylaków
- Stosowanie leków przeciwbólowych bezpośrednio przed zabiegiem
- Zaburzenia krzepliwości
- Ciąża
Technika igłoterapii suchej powstała na podstawie opisanych przez Janet G. Travell (Amerykańska lekarka i badacz medycyny. Była osobistym lekarzem prezydenta Johna F. Kennedy’ego). Jako pierwsza zwróciła uwagę na koncepcję punktów spustowych jako przyczyny bólu mięśniowo-szkieletowego oraz że efekt terapeutyczny nie pochodzi od wstrzykiwanej substancji, a z faktu samego nakłucia napiętego pasma znajdującego się zwykle w otoczeniu mięśniowo-powięziowego punktu spustowego i uzyskania dzięki temu nakłuciu lokalnej odpowiedzi drżeniowej i deaktywację punktów spustowych.
Umów się już dziś na igłoterapię w Fizjobalance.
* Wybrany termin zostanie potwierdzony przez Nasz Zespół najszybciej jak to możliwe.