Suche igłowanie/ pinoterapia

Igły raczej nie kojarzą się z niczym przyjemnym, ale nowoczesna i kompleksowa rehabilitacja stara się przełamać strach przed ich stosowaniem. Suche igłowanie  jest bardzo skuteczną metodą leczenia bólu mięśniowo-powięziowego. Można łączyć ją z innymi metodami fizjoterapeutycznymi takimi jak terapia manualna i terapia tkanek miękkich w celu zwalczania bólu przewlekłego i ostrego.

Metodę polega na wykorzystaniu specjalnych igieł akupunkturowych do nakłuwania określonych punktów spustowych (tzw. trigger points – TrP). Miejsca te zwykle występują w obrębie pasm mięśniowo-powięziowych i odznaczają się wyjątkowo wysokim poziomem wrażliwości, co powoduje tkliwość i dolegliwości bólowe.

Przed przystąpieniem do suchego igłowania fizjoterapeuta określa miejsce nakłucia mięśnia poszukując punktu spustowego i napiętego pasma mięśniowego. Odpowiednio zlokalizowany i zdiagnozowany punkt spustowy objawia się drganiem przy jego nakłuwaniu podobnym do drżenia pęczkowego mięśni. Objaw ten świadczy o jego dezaktywacji.

Igłoterapia może być wykorzystywana w przypadkach jak:

Natomiast nie jest to metoda dla wszystkich pacjentów.
Przeciwskazaniem do jej zastosowania są:

  • Choroby psychiczne
  • Stany zapalne i infekcje skórne, gorączka
  • Obecność zmian dermatologicznych np. cyst, guzów, otwartych ran, żylaków
  • Stosowanie leków przeciwbólowych bezpośrednio przed zabiegiem
  • Zaburzenia krzepliwości
  • Ciąża

Technika igłoterapii suchej powstała na podstawie opisanych przez Janet G. Travell (Amerykańska lekarka i badacz medycyny. Była osobistym lekarzem prezydenta Johna F. Kennedy’ego). Jako  pierwsza zwróciła uwagę na koncepcję punktów spustowych jako przyczyny bólu mięśniowo-szkieletowego oraz że efekt terapeutyczny nie pochodzi od wstrzykiwanej substancji, a z faktu samego nakłucia napiętego pasma znajdującego się zwykle w otoczeniu mięśniowo-powięziowego punktu spustowego i uzyskania dzięki temu nakłuciu lokalnej odpowiedzi drżeniowej i deaktywację punktów spustowych.

Umów się już dziś na igłoterapię w Fizjobalance.

Cennik

60 min - 140 zł
90 min - 200 zł

Umów się na wizytę*

* Wybrany termin zostanie potwierdzony przez Nasz Zespół najszybciej jak to możliwe.

Zobacz również

+48 600 211 120