Blog

Po czym rozpoznać dobrego trenera?

Dobry trener personalny jest na wagę złota. Wie o tym każdy kto miał szczęście współpracować z osobą, dla której sport jest nie tylko sposobem na życie, ale również prawdziwą pasją. Niestety, jej znalezienie jest bardzo trudne, co wynika ze sporej liczby instruktorów działających na rynku. Obecnie uzyskanie tytułu trenera nie jest skomplikowane. Z tego względu nie mamy pewności czy oddajemy się w ręce osoby, która faktycznie zna się na swoim fachu, czy ma jedynie podstawową wiedzę. Trener personalny musi być dla nas nie tylko wsparciem podczas wykonywania treningów i motywatorem, ale również osobą zwracającą uwagę na nasze bezpieczeństwo. Po czym możemy poznać, że faktycznie mamy do czynienia z ekspertem?

Doświadczenie i kwalifikacje

Zanim zdecydujemy o skorzystaniu z usług wybranego trenera, warto zapoznać się z jego wykształceniem, ukończonymi kursami oraz szkoleniami. Osoby działające w branży fitness chętnie dzielą się tego typu informacjami na swojej stronie internetowej lub profilach społecznościowych. Naszą uwagę powinna przykuć także renoma instytucji, która wydała certyfikat. Ważną informacją jest to czy trener był kiedykolwiek zawodowo związany ze sportem. Takie osoby mają zupełnie inne doświadczenie i poziom wiedzy niż trenerzy działający w branży np. od roku lub dwóch, z jednym ukończonym kursem.

Podejście przed rozpoczęciem współpracy i w jej trakcie

Bardzo wiele na temat kompetencji danej osoby powie nam jej podejście przed nawiązaniem współpracy. Dobry trener personalny będzie interesować się nie tylko naszą dotychczasową aktywnością, ale również przebytymi kontuzjami i zdrowiem. Na tej podstawie ułoży bezpieczny trening, który nie tylko wzmocni osłabione miejsca, ale jednocześnie nie dopuści do ich obciążania. Co więcej, osoba która faktycznie zna się dobrze na swoim fachu będzie pytać o nasze samopoczucie w trakcie treningów, zwracając uwagę na to czy nic nas nie boli oraz jaką mamy postawę.

Zaangażowanie i zainteresowanie klientem

Nie ma nic gorszego niż trener, który podczas wykonywania ćwiczeń nie skupia na nas pełnej uwagi i nie jest w stanie odpowiedzieć na zadawane przez nas pytania w wyczerpujący sposób. Taka współpraca to strata czasu i pieniędzy, dlatego jeśli poczujemy się ignorowani, warto jak najszybciej pomyśleć nad zmianą. Dobry trener personalny powinien poświęcać nam 100% uwagi, koncentrując się na tym czy prawidłowo wykonujemy ćwiczenia. Co więcej, musi być w stanie dokładnie wytłumaczyć nam ich cel oraz technikę. Jeśli w trakcie treningów nasze ruchy nie są poprawiane, zdecydowanie coś jest nie tak. Większość osób, a zwłaszcza ci, którzy do tej pory nie ćwiczyli zbyt często, ruszają się źle. Zadaniem trenera jest korygowanie tych nieprawidłowości, w przeciwnym wypadku ryzykujemy kontuzję.

Spersonalizowany plan działania

Dobry trener ma zapisany w głowie i na kartce nasz plan treningowy, uwzględniając nie tylko cele, na których nam zależy, ale również możliwości i stan wyjściowy. Oczywiście plan nie musi być bardzo szczegółowy, jednak na tyle dokładny, abyśmy byli w stanie zrozumieć w jaki sposób uda się nam osiągnąć to, co chcemy. Co więcej, w międzyczasie powinny odbywać się testy sprawnościowe, które pokażą postępy i określą czy plan idzie w dobrym kierunku. Brak harmonogramu ćwiczeń niestety najczęściej kończy się brakiem efektów.

+48 600 211 120