Blog

Odstające łopatki u dziecka – jak temu zaradzić?

Wraz z rozwojem dziecka, mogą pojawić się u niego rozmaite wady postawy. Jedną z takich wad są nadmiernie odstające łopatki. Problem dotyczy nie tylko ustawienia łopatek, ale całej obręczy barkowej. Wada ta bywa nazywana “łopatkami skrzydłowatymi”, ponieważ przez nieprawidłowe ułożenie, łopatki zaczynają przypominać skrzydła. W jaki sposób można usunąć tę wadę postaw? Odpowiedzią może, a zwykle wręcz powinna być rehabilitacja dzieci.

Co jest przyczyną pojawienia się łopatek skrzydłowatych?

Odstawanie dziecięcych łopatek może mieć różne przyczyny. Nasi fizoterapeuci, po przeprowadzeniu wywiadu i odpowiedniej diagnostyki, będą w stanie określić, co stanowi przyczynę rozwoju wady postawy u twojego dziecka. Najczęstsze przyczyny, powodujące rozwój łopatek skrzydłowatych to:

  • obecność różnych schorzeń, które rozwinęły się w wyniku wad wrodzonych lub nieprawidłowej postawy ciała,
  • garbienie się,
  • przykurcz lub osłabienie mięśni obręczy barkowej,
  • nierównomiernie rozłożone napięcie między mięśniami klatki piersiowej, a mięśniami grzbietowymi,
  • skolioza (najczęstsza przyczyna w sytuacji, w której odstaje tylko jedna łopatka).

Warto mieć świadomość, że łopatki skrzydłowate to nie tylko kwestia estetyki. Jeżeli wada nie zostanie wyleczona i skorygowana, może doprowadzić do rozwoju kifozy piersiowej, schorzeń krążka międzykręgowego lub do zmian zwyrodnieniowych. Jeżeli zauważysz, że łopatki Twojego dziecka nie układają się prawidłowo, koniecznie udaj się do doświadczonego fizoterapeuty lub lekarza, który oceni, w jaki sposób ustawione są: barki, łopatki, głowa, kręgosłup, miednica oraz klatka piersiowa. Podczas diagnozowania odstających łopatek nasi specjaliści sprawdzają również stawy obręczy barkowej, poprzez określenie ruchomości stawowej oraz funkcji układu mięśniowego podczas ruchu kończyn górnych.

Rehabilitacja dzieci – remedium na odstające łopatki

Nasi specjaliści zajmujący się rehabilitacją dziecięcą, dostosują ćwiczenia do potrzeb każdego małego pacjenta. Profesjonalnie przeprowadzona rehabilitacja dzieci daje doskonałe wyniki i pozwala na skorygowanie wielu wad postawy – w tym odstających łopatek. Ważne jednak, aby nie ignorować zmian w postawie i jak najszybciej przeprowadzić odpowiednią diagnostykę. Im szybciej rozpoczęta rehabilitacja, tym szybszy jej przebieg, mniejszy wysiłek dziecka i lepsze perspektywy na całkowite pozbycie się problemu.

Rehabilitacja dziecięca, mająca na celu zniwelowanie nieprawidłowości w postaci łopatek skrzydłowatych będzie obejmować przede wszystkim wzmacnianie mięśni obręczy barkowej, grzbietu oraz brzucha. Dodatkowo, ćwiczenia zalecone przez naszych fizjoterapeutów będą rozciągać skurczone mięśnie piersiowe, co pozwoli dziecku na nauczenie się prawidłowej postawy. Część ćwiczeń powinna być wykonywana pod okiem fizjoterapeuty, a część dziecko będzie mogło wykonywać samodzielnie w domu. Trzeba pamiętać, że w korygowaniu wad postawy najważniejsza jest systematyczność i wytrwałość – bez nich nie osiągnie się pożądanych efektów. Oprócz ćwiczeń w domu i z fizjoterapeutą, nasi specjaliści mogą doradzić również dodatkowe aktywności sportowe, wspomagające korygowanie odstających łopatek. Do najczęściej polecanych sportów, pomagających w niwelowaniu wad postawy, w tym łopatek skrzydłowatych, zaliczają się przede wszystkim: joga, pilates oraz pływanie.

Jeśli Twoje dziecko ma problem z odstającymi łopatkami, jak najszybciej podejmij interwencję. Skontaktuj się z nami, a pokierujemy Cię, co robić krok po kroku i wspólnie uporamy się z kłopotem.

Odstające łopatki u dziecka - jak temu zaradzić - foto
+48 600 211 120