Blog

Nawracające bóle kręgosłupa szyjnego – jak temu zaradzić?

Bóle kręgosłupa potrafią być niezwykle uciążliwe. Najczęściej pacjenci zgłaszają dolegliwości dotyczące bólu w odcinku krzyżowo-lędźwiowym oraz szyjnym. Jak walczyć z powtarzającymi się bólami w kręgach szyjnych? Czy masaż jest skutecznym sposobem na uśmierzenie bólu?

Ból kręgosłupa szyjnego – przyczyny

Odcinek szyjny jest niezwykle ważną i wrażliwą częścią szkieletu. Pracuje przez cały czas i odpowiada za prawidłowe pozycjonowanie głowy, co wiąże się ze sporym wysiłkiem. Jeśli długo utrzymujemy ciało w jednej pozycji, np. podczas pracy przy komputerze, określone grupy mięśni są narażone na napięcie. Może to doprowadzić do zmian zwyrodnieniowych stawów oraz bólu głowy i szyi. Bóle odcinka szyjnego kręgosłupa mogą pojawić się także w wyniku stresu, nieprawidłowej pozycji podczas snu lub dyskopatii szyjnej.

Niewątpliwie schorzenie to jest problemem naszych czasów. Wielu z nas większość dnia spędza przed komputerem, nie brakuje nam również stresu powodującego spięce tkanek.

Do czego mogą doprowadzić bóle kręgosłupa szyjnego?

Bóle w odcinku szyjnym kręgosłupa mogą mieć nieprzyjemne konsekwencje. Nawracające bóle w karku niekiedy skutkują ciągłym uczuciem zmęczenia i drętwienia szyi. Czasem zdarzają się również omdlenia i zawroty głowy, spowodowane zwyrodnieniami stawów w okolicach szyjnych. Może się również pojawić drętwienie i mrowienie kończyn górnych. Jeśli ból jest ostry i pojawia się nagle, lekarz może zalecić dodatkowe badania i dostosować leczenie w zależności od potrzeb pacjenta, ponieważ istnieje ryzyko, że problem ma podłoże neuronalne. W każdym razie bólu w odcinku szyjnym, a tak naprawdę żadnego bólu kręgosłupa, nie należy lekceważyć.

Sposoby na bóle kręgosłupa szyjnego

Najskuteczniejszym sposobem na walkę z bólem kręgosłupa szyjnego i innych jego odcinków jest ruch. Warto co jakiś czas się przeciągać, rozluźniać barki oraz unikać siedzenia w pozycji przygarbionej, z pochyloną głową. Dobrym pomysłem będą także ćwiczenia rozluźniające oraz uprawianie sportu, np. pływania lub stretchingu. Osobom pracującym przy komputere zalecamy częste przerwy. Warto wykorzystać je na proste ćwiczenia kręgosłupa. W celu poznania ćwiczeń warto wybrać się do fizjoterapeuty. Co jeszcze może być pomocne w zwalczaniu bólu kręgosłupa szyjnego? Rzecz jasna masaż.

Masaż kręgosłupa szyjnego

Masaż leczniczy kręgosłupa stosuje się w trzech pierwszych jego odcinkach w zależności od tego, w którym z nich skupia się ból. Zadaniem masażu jest zwiększenie dopływu krwi do masowanej części ciała, a tym samym przyspieszenie procesu jej leczenia. Może stanowić także uzupełnienie klasycznej terapii manualnej. Prawidłowo wykonywany masaż kręgów szyjnych powinien obejmować również obręcz barkową oraz część odcinka piersiowego. Jeśli masowanie tej partii kręgosłupa odbędzie się z pominięciem przyczepów i tkanek sąsiadujących, wówczas masaż okaże się nieskuteczny i nie przyniesie oczekiwanej ulgi od bólu.

Zespół gabinetu Fizjobalance zachęca do konsultacji fizjoterapeutycznych i rehabilitacyjnych. Naszym celem jest poprawa jakości życia i zdrowia pacjentów za sprawą profesjonalnej opieki w zakresie współczesnej rehabilitacji i fizjoterapii. Jeśli zatem zmagasz się z nawracającymi bólami kręgów szyjnych, bólami kręgosłupa lub innymi urazami, zapraszamy do kontaktu oraz wizyty w gabinecie. Nasi specjaliści posiadają udokumentowaną wiedzę i wieloletnie doświadczenie, dzięki czemu doskonale identyfikują problemy pacjentów i ich źródła, a następnie stosują właściwe środki zaradcze.

Nawracające bóle kręgosłupa szyjnego - foto
+48 600 211 120