Blog

Na czym polega elektrostymulacja mięśniowa i dla kogo jest przeznaczona?

Fizjoterapia to dziedzina, która stale się rozwija. Pojawiają się nowe zabiegi, a te już istniejące są rozwijane i stają się coraz skuteczniejsze. W ostatnich latach rosnącą popularnością cieszy się elektrostymulacja mięśniowa. Sprawdźmy zatem, co to takiego.

Czym jest elektrostymulacja mięśni?

Trening EMS to zabieg, polegający na elektrostymulacji mięśni z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń. Na początku elektrostymulacja była wykorzystywana przede wszystkim podczas fizjoterapii, ale szybko zyskała popularność również wśród osób aktywnych fizycznie, chcących wykorzystać trening EMS w klasycznych ćwiczeniach i treningach. Niewątpliwie elektrostymulacja mięśni ma swoje zalety. W dalszej części wskazujemy, jakie to plusy, wcześniej jednak wyjaśniamy, czym jest EMS i komu warto polecić ten trening.

Jak wygląda trening EMS?

Trening EMS zaczyna się od założenia specjalnego kombinezonu, w którym następnie wykonuje się proste ćwiczenia. Ich skuteczność jest wzmacniana prądami EMS, które poprawiają osiągane wyniki. Dla wielu osób największą zaletą elektrostymulacji jest krótki czas trwania treningu – zazwyczaj wynosi on mniej więcej 20 minut., natomiast efektywność ćwiczeń odpowiada o wiele dłuższej aktywności tradycyjnej.

Do elektrostymulacji wykorzystuje się prąd o niskiej wartości napięcia, który przekazywany jest za pomocą elektrod umiejscowionych na skórze. Zwiększenie wartości natężenia prowadzi do rytmicznego kurczenia się mięśni, co pozwala na osiągnięcie dobrych wyników, bez konieczności silnego angażowania układu nerwowego. Odciążenie układu nerwowego pozwala zredukować ból i zmęczenie, występujące po treningu. Przyjmuje się, że trening EMS trwający około 20 minut odpowiada mniej więcej dwu godzinnemu treningowi na siłowni.

Do kogo skierowany jest trening EMS?

Z elektrostymulacji mogą korzystać zarówno osoby, które nie są obecnie w najlepszej kondycji fizycznej, te, które uprawiają jakiś sport amatorsko oraz profesjonalni sportowcy. Jeżeli szukasz alternatywy dla tradycyjnych treningów na siłowni, to niezależnie od tego, czy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę ze sportem, czy też jesteś w doskonałej kondycji, trening EMS z pewnością pozwoli Ci zaobserwować pozytywne efekty. Zalety treningów z elektrostymulacją mięśni z pewnością przypadną do gustu wszystkim, którym zależy na szybkich i wyraźnych efektach.

Jakie są zalety elektrostymulacji mięśniowej?

Zabiegi elektrostymulacji mięśniowej, znajdujące się w naszej ofercie cieszą się dużą popularnością, ponieważ już po miesiącu treningów EMS można zauważyć pierwsze efekty. Ten rodzaj treningów posiada szereg zalet, do których zaliczają się:

  • Redukcja tkanki tłuszczowej – elektrostymulacja wywołuje skurcze mięśni, które poprawiają metabolizm, przyczyniając się do spalania tkanki tłuszczowej nie tylko w trakcie treningu, ale również wiele godzin po jego zakończeniu.
  • Bezpieczeństwo – ten rodzaj aktywności fizycznej nie obciąża stawów, dlatego jest polecany osobom, które mają z nimi problemy.
  • Poprawa wyglądu skóry – EMS pobudza produkcję kolagenu oraz poprawia ukrwienie, przez co skóra staje się jędrniejsza, bardziej napięta i gładsza.
  • Wzmacnianie mięśni głębokich – pozwala zniwelować np. bóle kręgosłupa.
  • Angażowanie nawet 90% wszystkich głównych grup mięśniowych jednocześnie – tradycyjne ćwiczenia angażują jedynie do 60%).
  • Oszczędność czasu – trening EMS trwa zwykle 20-30 minut.

Jak widzisz, elektrostymulacja mięśniowa ma wiele zalet. Warto zdecydować się na ten trening. W celu zwiększenia efektywności i poziomu bezpieczeństwa, polecamy ćwiczyć pod okiem fachowców. Chętnie pomożemy w tym obszarze!

Na czym polega elektrostymulacja mięśniowa i dla kogo jest przeznaczona - foto
+48 600 211 120