Masaż – największe mity!
O masażach mówi się wiele – zyskały na popularności zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Każdy mniej więcej wie, na czym polegają i jakie mają właściwości, jednak wciąż utrzymuje się wiele mitów na ich temat, nie zawsze korzystnych. Warto poznać największe z nich, aby raz na zawsze je obalić i nie rozpowszechniać nieprawdziwych informacji. Zapraszamy do lektury!
Mit 1 – każdy masaż jest taki sam
Samo spojrzenie na naszą ofertę masaży powinno jasno dać do zrozumienia, że nie istnieje tylko jego jeden rodzaj. Masaż relaksacyjny, leczniczy, sportowy, a nawet dla kobiet w ciąży – a to tylko kilka przykładów! Każdy z nich ma zarówno inne działanie, jak i sposób w jaki się masuje ciało pacjenta. Przed umówieniem się na masaż należy wiedzieć, czego od niego oczekujemy – czy chcemy się po prostu odprężyć, czy może ulżyć obolałym mięśniom lub wyleczyć kontuzję. Zawsze zadajemy podstawowe pytania tego typu, aby dobrać odpowiednią technikę i rodzaj masażu. Inaczej zamiast pomóc, można pogorszyć stan pacjenta!
Mit 2 – masaż musi być bolesny
Jeśli masaż nie boli, znaczy, że nie działa – nic bardziej mylnego! Jeśli odczuwamy ból podczas zabiegu, który wywołuje duży dyskomfort, należy natychmiast powiadomić o tym masażystę. Nie można tego „przecierpieć”, ponieważ jest to niebezpieczne dla zdrowia. Tak, masaż polega na uciskaniu partii mięśniowych, można odczuć pieczenie lub chwilowy ból, jednak jeśli trwa to długo i często, i nie jest to w żadnym stopniu przyjemne dla pacjenta, ma prawo zasygnalizować to masażyście. Powinien wtedy dostosować technikę do potrzeb pacjenta i jego organizmu.
Mit 3 – do masażu trzeba być nagim
Masaż wywołuje nierzadko erotyczne skojarzenia, m.in. dlatego, że trzeba się do niego rozebrać do naga. No właśnie, trzeba? Wszystko zależy od pacjenta z ilu warstw chce się pozbyć, ale również od masowanych części ciała (np. w przypadku stóp nie jest konieczne zdejmowania górnej części odzieży). Niektóre gabinety oferują także bieliznę jednorazową. Oczywiście zawsze pacjent jest przykryty ręcznikiem lub prześcieradłem.
Mit 4 – masaż jest dla każdego
Kierując się mitem, że każdy masaż jest taki sam, można by pomyśleć, że nie ma większego znaczenia na nasze zdrowie. Niestety nie każdy kwalifikuje się do korzystania z masaży, właśnie ze względu na jego problemy zdrowotne. Dlatego tak istotne jest, aby być w 100% szczerym podczas rozmowy z masażystą – należy powiedzieć o wszystkich swoich chorobach, ponieważ od tego zależy komfort i bezpieczeństwo pacjenta. Do największych przeciwwskazań do przeprowadzenia masażu należą: nowotwory, tętniaki, ostre stany zapalne, nadciśnienie, zapalenie szpiku kostnego, miesiączka, miażdżyca, choroby wrzodowe czy choroby zakaźne.
Mit 5 – jeden masaż wystarczy
Aby efekty masażu pozytywnie wpłynęły na nasze samopoczucie i zdrowie, nie wystarczy jedna wizyta. Przyniesie ulgę, ale tylko na chwilę, bowiem dolegliwości równie szybko wrócą. Regularne zabiegi to jedyny sposób na wyleczenie kontuzji, uwolnienie się od bólu, czy po prostu na pełne zrelaksowanie się. Raz w tygodniu wystarczy, aby to osiągnąć, chociaż jak wiadomo, nie jest to reguła. W zależności od stanu i oczekiwań pacjenta, masażysta powinien indywidualnie dobrać czas i rodzaj masażu.