Blog

Jak utrzymać motywację do ćwiczeń?

Chcąc osiągnąć wymarzoną sylwetkę, konieczne jest połączenie odpowiednio zbilansowanej diety oraz treningów. O ile sama dieta, jeśli jest smaczna i pozwala nam na zaspokojenie głodu, nie stanowi aż takiego wyzwania, o tyle zmotywowanie się do ćwiczeń w wielu przypadkach bywa problematyczne. W tej kwestii z pewnością pomoże nam trener personalny, dlatego jeśli czujemy, że regularne uczęszczanie na siłownię może być dla nas kłopotliwe, zdecydowanie warto skorzystać z jego usług. W jaki sposób jeszcze można pracować nad utrzymaniem motywacji?

Co pomoże nam w utrzymaniu motywacji?

Na początek warto wspomnieć o tym, iż utrzymywanie motywacji na stałym, bardzo wysokim poziomie jest praktycznie niemożliwe. Każdemu zdarzają się słabsze dni, gdy nie mamy ochoty na wychodzenie z domu, a rozłożenie maty do ćwiczeń lub pójście na siłownię jest dla nas nieosiągalne. O ile takie momenty przydarzają się niezbyt często i są związane np. ze zmęczeniem, nieprzespaną nocą lub nadmiarem obowiązków, warto być dla siebie wyrozumiałym i odpuścić, aby wraz z nastaniem kolejnego dnia mieć nową energię do działania. Jeśli jednak zapał do treningu gwałtownie spada i czujemy się mocno zniechęceni, można przetestować jeden z poniższych sposobów.

  • Zmień plan treningowy – w wielu przypadkach bywa tak, że spadek motywacji jest związany z tym, iż czujemy się znużeni planem treningowym. Co więcej, wykonywanie ciągle tych samych ćwiczeń w końcu przestanie przynosić efekty. Gdy trening nie jest już wyzwaniem, najwyższa pora przetestować coś nowego. Być może oznacza to konieczność wyznaczenia nowego celu i dopasowania do niego odpowiednich ćwiczeń. W tej sytuacji z pewnością pomoże nam także trener personalny.
  • Kup sobie prezent – nowa koszulka lub spodenki do ćwiczeń to niewielki wydatek, a zakup takich elementów może sprawić, że na nowo pojawi się u nas zapał, aby pójść na siłownię. Dobrym pomysłem jest też zainwestowanie np. w nową matę lub inne akcesoria.
  • Czytaj artykuły związane ze sportem – obecnie osoby zainteresowane zdrowym stylem życia i aktywnością mogą wybierać spośród różnego rodzaju blogów lub kanałów na YouTube. Oczywiście warto być wnikliwym i zainteresować się czy autor jest faktycznie zawodowym sportowcem, czy raczej bliżej mu do celebryty. W pierwszym przypadku można zaufać radom, jednak w drugim lepiej zachować dystans lub zrezygnować z obserwowania.

Dodatkowe porady

Warto pamiętać, że im lepiej dana aktywność jest dopasowana do nas samych, tym mniejsze ryzyko znacznego spadku motywacji. Nie dajmy zatem zwariować się chwilowej modzie na określony rodzaj treningu, tylko postaramy się znaleźć coś, co faktycznie sprawia nam radość. Osoby, które regularnie biegają mogą pomyśleć o pobiciu nowego rekordu, związanego z czasem lub odległością. Stawianie sobie nowych celów oraz udział w różnego rodzaju wyzwaniach stanowią znakomite źródło motywacji. Dobrym pomysłem jest także zapisanie się na zawody, które odbędą się np. za kilka miesięcy.

Jeśli czujemy, że nie uda się nam samodzielnie wrócić do regularnych ćwiczeń, z pomocą przyjdzie trener personalny. Jego zadaniem jest nie tylko opracowanie odpowiedniego planu treningowego, a czasami również diety, ale także motywowanie do działania. Osoby, które czują spadek sił z pewnością poczują się lepiej po szczerej pochwale. Świetną opcją jest ponadto zapisywanie postępów oraz robienie zdjęć sylwetki. Dzięki temu, gdy dopadnie nas chandra, będziemy mogli wrócić do zapisków, przekonać się jak wiele pracy włożyliśmy w dotychczasowe treningi i zorientować się, że nie chcemy odpuszczać pomimo rozleniwienia.

+48 600 211 120