Blog

Jak się relaksować po pracy?

Dbanie o work-life balance w ogromnym stopniu wpływa na nasze codzienne samopoczucie oraz poziom energii. Odpowiednie zaplanowanie czasu po pracy to klucz do tego, aby z jednej strony móc w ciekawy i wartościowy sposób wykorzystać wolny czas, zaś z drugiej faktycznie odpocząć, zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Dobrze jeśli przy okazji będziemy mogli też zadbać o swoje zdrowie. Jakie sposoby warto zatem przetestować?

Relaks po ciężkim dniu – najlepsze pomysły na spędzenie czasu

Dla wielu osób najlepszym pomysłem na odpoczynek jest obejrzenie ulubionego serialu lub filmu i spędzenie czasu przed telewizorem. O ile zdarza się to rzadko, możemy pozwolić sobie na takie działanie. Niemniej jednak, należy pamiętać o tym, iż nie jest ono korzystne dla naszego zdrowia, choćby ze względu na fakt, iż w trakcie oglądania często przyjmujemy złą pozycję, co negatywnie wpływa na nasz kręgosłup. Po kilku godzinach oglądania telewizji raczej nie czujemy się zrelaksowani, tylko osowiali i nie mamy już ochoty na żadną inną aktywność.

  • Po ciężkim dniu, gdy marzymy jedynie o odpoczynku, znacznie lepszą opcją jest masaż relaksacyjny, który możemy zafundować sami sobie w ramach prezentu. Zabieg pozwoli nam uwolnić napięcie mięśniowe, a także pozbyć się napięcia psychicznego. Zalet jest oczywiście znacznie więcej. Przede wszystkim możemy liczyć na rozluźnienie całego organizmu, odprężenie, możliwość bardzo głębokiej relaksacji, zmniejszenie zmęczenia oraz obniżenie stresu. Jeśli zabiegi tego typu będą wykonywane regularnie, z pewnością zauważymy też poprawę jędrności skóry oraz jej wyglądu.
  • Kiedy wracamy do domu i czujemy, że mamy jeszcze energię warto wykorzystać ją na ulubioną aktywność. Doskonałym pomysłem będzie spacer, jogging, jazda na rowerze lub na rolkach. Jeśli pogoda nie zachęca do wyjścia, najlepiej wykonać trening w domu. Gdy z różnych względów nie możemy pozwolić sobie na masaż relaksacyjny, a czujemy że potrzebujemy ukojenia, znakomicie sprawdzi się joga lub pilates. W sieci bez problemu znajdziemy krótsze i dłuższe sekwencje, dlatego po powrocie do domu możemy urządzić sobie sesję na macie. Aktywność fizyczna jest szczególnie wskazana osobom, które mają pracę siedzącą i przez większość dnia ich kręgosłup jest w jednej pozycji. Dzięki temu jesteśmy w stanie zadbać o swoje zdrowie, a porcja endorfin wpłynie pozytywnie również na nasze samopoczucie psychiczne.

W jaki sposób można jeszcze zrelaksować się po pracy?

Osoby, które na co dzień pracują w mocno zatłoczonym miejscu, gdzie ciągle panuje gwar, po powrocie do domu zazwyczaj marzą o ciszy. W praktyce uważności pomoże nam medytacja, która także jest znakomitym sposobem na relaks. To jednocześnie najlepszy sposób na odzyskanie spokoju wewnętrznego. W zależności od naszych preferencji oraz stopnia zaawansowania, można zdecydować się na medytację w ciszy, prowadzoną lub w towarzystwie relaksującej muzyki.

Należy usiąść lub położyć się w spokojnym miejscu, w którym nikt nie będzie nam przeszkadzać. Bardzo ważne jest przyjęcie wygodnej pozycji. Możemy usiąść po turecku na macie lub na krześle czy kanapie. Ważne jest zachowanie prostej pozycji ciała. Następnie należy zamknąć oczy, odprężyć się i spokojnie oddychać. Jeśli pojawiają się natrętne myśli, najlepiej skupić się na swoim oddechu i starać się nie podążać za nimi. Skoncentrujmy się na obserwowaniu własnego ciała i tego w jaki sposób reaguje na odprężenie. Regularna praktyka zapewni nam ogromne benefity, zwłaszcza w kontekście psychicznym. 

Jak się relaksować po pracy - foto
+48 600 211 120