Blog

Jak dbać o prawidłową postawę dziecka?

Dbanie o prawidłową postawę ciała dziecka to niezwykle ważny aspekt związany z jego rozwojem. Co istotne, trzeba o nim pamiętać od samego początku, tuż po narodzinach. Bagatelizowanie tematu może bowiem skutkować poważnymi komplikacjami oraz powikłaniami chorobowymi. Niestety, wady postawy wpływają w negatywny sposób na inne narządy i układy w ciele człowieka. W ocenie prawidłowości rozwijania się szkieletu naszej pociechy pomoże nam fizjoterapeuta dziecięcy.

Prawidłowa postawa ciała, czyli jaka?

Na początek należy wspomnieć o tym, jak dokładnie wygląda prawidłowa postawa ciała. Najogólniej rzecz ujmując jest to idealne dopasowanie do siebie wszystkich elementów szkieletu. Co więcej, są one utrzymywane w odpowiednim położeniu w wyniku dobrej pracy wszystkich mięśni, więzadeł, ścięgien oraz chrząstek. W przypadku dzieci w wieku wczesnoszkolnym, powinniśmy zwrócić uwagę na następujące elementy.

  1. Głowa ustawiona wysoko, na wprost nad klatką piersiową.
  2. Utrzymywanie barków na tym samym poziomie.
  3. Wygięcie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym w naturalny sposób.
  4. Delikatnie ściągnięte łopatki.
  5. Swobodnie ułożone ręce wzdłuż tułowia.

Jakie nieprawidłowości pojawiają się najczęściej i sygnalizują, że potrzebny będzie fizjoterapeuta dziecięcy? Jednym z najpopularniejszych objawów jest wychylenie głowy do przodu. Wiele maluchów ma też problem z zapadniętą klatką piersiową i barkami wysuniętymi do przodu. O złej postawie ciała świadczy również garbienie się oraz wypukły brzuch.

Jak dbać o postawę u noworodków i niemowlaków?

W ciągu pierwszego roku życia dziecka, rozwój motoryczny jest najbardziej intensywny. Niemniej jednak, rozwój postawy oraz doskonalenie koordynacji i równowagi trwa przez okres siedmiu lat od momentu narodzin. Z tego względu, zadaniem rodziców jest poświęcenie maluchowi szczególnej uwagi właśnie w tym okresie i zapewnienie mu optymalnych warunków. Co ciekawe, większość dzieci przychodzi na świat z całkowicie zdrowym kręgosłupem. Problemy pojawiają się wraz z upływem czasu i mają związek ze stylem życia. Jak można ich przeciwdziałać?

  • Najlepszym sprzymierzeńcem jest ruch. Powinien być on zróżnicowany i jak najczęstszy. Należy zatem zachęcać pociechę do pływania, jazdy na rowerze, rolkach, skakania, gry w piłkę i ogólnie zabawy na dworze.
  • Jeśli chodzi o profilaktykę, musi być ona wdrożona już od momentu narodzin. Podczas pielęgnacji malucha trzeba pamiętać o wykonywaniu wszystkich czynności symetrycznie i naprzemiennie. Jednocześnie ruchy powinny być łagodne, spokojne oraz płynne. Do czwartego miesiąca należy unikać pozycji pionowej, jednocześnie pamiętając o podtrzymywaniu główki. Z czasem, oparcie trzeba zmniejszać, aby maluch mógł samodzielnie kontrolować trzymanie.
  • W przypadku starszych dzieci, jedną z bardziej istotnych kwestii jest unikanie przeciążenia kręgosłupa, przede wszystkim poprzez zmniejszenie ciężaru plecaka. Powinien być on noszony na obu ramionach.

Bardzo ważne jest też pilnowanie prawidłowej postawy dziecka w trakcie zabawy lub wykonywania jakichkolwiek prac przy biurku. Należy od razu zwracać uwagę jeśli zauważymy, że maluch się garbi lub siedzi na podkurczonych nogach. Długie siedzenie w pozycji przypominającej literę W (zgięte kolana i zrotowane do wewnątrz biodra) skutkuje m.in. obniżeniem napięcia mięśniowego oraz koślawieniem kolan. W takiej sytuacji niezbędny będzie fizjoterapeuta dziecięcy. Oprócz tego, rodzice powinni zadbać o dobór mebli, które są dopasowane do wzrostu pociechy. Ważne jest też wybieranie obuwia oraz odzieży, które nie ograniczają ruchów i są dobrze dopasowane rozmiarem.

+48 600 211 120