Blog

Jaki masaż dla kobiet w ciąży jest dozwolony?

Przyszłym mamom często dokuczają bóle kręgosłupa, obrzęki rąk i nóg, czy złe samopoczucie. W tym przypadku może pomóc masaż ciążowy, który nie tylko łagodzi wspomniane dolegliwości, lecz także przygotowuje ciało do porodu i przyspiesza powrót do formy przed urodzeniem dziecka. Podpowiadamy, kiedy warto umówić się na taki zabieg!

Masaż ciążowy – zalety i przeciwwskazania

Nie ma wystarczających dowodów na to, że masaż w pierwszym trymestrze szkodzi dziecku. Należy jednak podkreślić, że jest to bardzo ważny etap ciąży, ponieważ w tym czasie powstają zalążki wszystkich układów i narządów wewnętrznych. Nic więc dziwnego, że wielu specjalistów zaleca, aby przyszłe mamy wstrzymały z zabiegami do 13 tygodnia.

Aby masaż ciążowy przyniósł zamierzony efekt, warto wykonywać go regularnie, ale nie częściej niż 2 razy w tygodniu. Na ostatni zabieg można umówić się najpóźniej w 37 tygodniu, ponieważ później może on doprowadzić do przedwczesnego porodu. Jeśli szyjka macicy zaczyna się skracać, powinniśmy zrezygnować z dalszych masaży.

Zanim umówisz się na zabieg, zapytaj lekarza prowadzącego ciążę, czy nie widzi żadnych przeciwwskazań. Masażu nie wykonuje się u przyszłych mam z cukrzycą, stanem zapalnym, anemią, czy chorobą sercowo-naczyniową. Nie można go również przeprowadzić w przypadku krwawienia dróg rodnych, gestozy, rozpoznania łożyska przodującego, czy istniejącego ryzyka poronienia.

Jak należy masować przyszłą mamę?

Masaż ciążowy wykonuje się w pozycji leżącej, siedzącej lub półleżącej. Przyszła mama może położyć się na lewym boku, dzięki czemu dziecko nie uciska żyły głównej dolnej. W ten sposób zapobiegamy zbyt szybkiemu bicia serca, a także przyspieszeniu i spłyceniu oddechu. Wspomniane objawy mogą wywołać niepokój, co uniemożliwi kontynuowanie masażu, a nawet zniechęci do dalszych zabiegów. Jeśli ciężarna położy się na lewym boku, chroni też gruczoł piersiowy. Dzięki temu może się w pełni zrelaksować. W tym przypadku masuje się kończyny górne, kark, barki, grzbiet i kończyny górne. Jeśli jednak przyszła mama woli siedzieć, powinna oprzeć czoło o wałek położony na stole. W ten sposób można wymasować stawy biodrowe, kończyny górne i dolne.

Podczas zabiegu wykorzystuje się naturalny olej, który wygładza i nawilża skórę. Masaż pozwala zmniejszyć napięcie ciała i złagodzić dolegliwości bólowe, wynikające ze znacznego obciążenia odcinka piersiowego i lędźwiowego kręgosłupa. Ponadto zabieg pobudza krążenie i niweluje obrzęki rąk i nóg w ciąży, jednocześnie zapobiega rozstępom. Masaż pozwala się uspokoić i wyciszyć, dzięki czemu przyszła mama poczuje się zrelaksowana. To również doskonały sposób, aby przygotować ciało do wysiłku związanego z przyjściem dziecka, a także przyspieszyć powrót do formy po ciąży.

Jak wygląda masaż prenatalny?

Podczas ciąży nie wykonuje się klasycznego masażu powłok brzusznych, aby nie doprowadzić do poronienia. Można natomiast je głaskać i delikatnie rozcierać.

Masaż prenatalny ma charakter całościowy, przy czym szczególną uwagę należy poświęcić:

  • mięśniom brzucha, kończyn dolnych i grzbietu,
  • okolicom powłok brzusznych,
  • stawom kończyn dolnych i aparatowi więzadłowemu.

Podczas zabiegu specjalista wykorzystuje następujące techniki – ugniatanie, wałkowanie, oklepywanie, wibrację, rozcieranie, głaskanie i wstrząsanie. Specjalista głaszcze, rozciera i wałkuje okolice grzbietu. Może również wykonać masaż klasyczny rąk, nóg i twarzoczaszki. Jeśli chodzi o pośladki, stosuje trzy techniki – ugniatanie, głaskanie i rozcieranie. Masaż ciążowy poprawia elastyczność skóry i przygotowuje ją na rozciąganie. W ten sposób można wzmocnić mięśnie i stawy, aby poradziły sobie ze zwiększającą się masą ciała.

Jaki masaż dla kobiet w ciąży jest dozwolony - foto
+48 600 211 120