EMS w świetle badań naukowych
Trening elektrostymulacją, czyli w skrócie trening EMS, odbił się szerokim echem w sporcie jako alternatywna forma treningu o krótkim czasie trwania. Na pewno słyszeliście – 20 minutowy trening zastępuje 3 godziny spędzone na siłowni. Trening dedykowany dla osób zapracowanych Itd. Wiele osób, które wiedzą, że nic nie przychodzi łatwo i na sukces trzeba ciężko pracować uważa tą aktywność fizyczną, mówiąc potocznie, za ,,ściemę”. Czy EMS jest skuteczny? Co nam może dać? Na te pytania postaram się poniżej odpowiedzieć.
Trening dla zapracowanych
Czas trwania treningu jest dla wielu osób bardzo istotny. W dzisiejszych czasach jesteśmy zapracowani, żyjemy w biegu, dużo się uczymy, chcemy spędzać czas z rodziną, chcemy żyć na poziomie, chcemy być zdrowi i aktywni fizycznie. Bardzo ciężko jest to wszystko zmieścić w 24 godzinach, zwłaszcza to ostatnie. Na ratunek przychodzą dwie formy treningu HIIT (High Intensity Interval Training) i WB-EMS (Whole-Body Electromyostimulation). Są to dwa treningi charakteryzujące się wysoką intensywnością i krótkim czasem trwania aktywności. HIIT – trening interwałowy o wysokiej intensywności. WB-EMS – trening elektrostymulacji mięśni całego ciała. Wolfgang Kemmler i Simon von Stengel w 2016 roku opublikowali badanie w którym porównali ze sobą te dwie formy treningu.
Wymierne korzyści treningu EMS, czyli co mówią nam wyniki badań
Badaniu poddało się 48 niewytrenowanych mężczyzn i podzielono ich na dwie grupy HIIT i WB-EMS. Trening HIIT obejmował dwa treningi tygodniowo w których wykonywano 10-13 ćwiczeń po dwie serie). Grupa WB-EMS obejmowała trzy treningi tygodniowo po 20 minut, w których wykonywano zaledwie 6 ćwiczeń.
Wyniki po 16 tygodniach treningów wykazały, że pod względem utraty masy tłuszczowej obydwie formy aktywności są niemalże identyczne. Natomiast pod względem budowy siły mięśni lepsze wyniki otrzymano w grupie ćwiczącej ze sprzętem EMS. Z innych badań, co zostało również ujęte w tej pracy naukowej, wynikało że EMS ma korzystny wpływ na zwiększenie przekroju poprzecznego mięśni czyli działa na budowanie masy mięśniowej, wzrost porównywalny z ciężkim treningiem oporowym (siłowym).
Trening nie dla leniwych
Badanie odpowiada na to, że trening WB-EMS działa korzystnie na budowanie siły i masy mięśniowej oraz pozwala pozbyć się nadmiernej tkanki tłuszczowej w zaledwie 20 minutowej aktywności. Nie świadczy to jednak o tym, że trening EMS mimo krótkiego czasu trwania jest lekką aktywnością. Zapewniam Was, że już po 2 minutach od rozpoczęcia elektrostymulacji pot płynie z mojego czoła, a następnego dnia ciężko mi wstać z łóżka.
Oprócz tych korzyści, które ujęte zostały w badaniu, istnieją też inne bardzo znaczące korzystne zmiany wynikające z samej aktywności fizycznej. Składa się na to wzrost aktywności enzymów metabolizmu beztlenowego, , wzrost siły skurczu włókien nerwowych, zwiększenie objętości wyrzutowej serca, zwiększenie pojemności życiowej płuc, zmniejszenie częstości oddechów, usprawnienie koordynacji oddechowo – ruchowej i wiele innych.
Wychodząc z założenia że aktywność fizyczna jest nam bardzo potrzebna i dostarcza wiele korzyści powinniśmy ją wpisać w codzienny harmonogram. EMS jest bardzo atrakcyjny pod względem efektów i krótkiego czasu trwania.
W następnych wpisach postaramy się Wam jeszcze bardziej przybliżyć i zaznajomić się z formą treningu jaką jest EMS, bo z pewnością zawitał w sporcie na długi czas ?
Link do artykułu: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4789460/