Rehabilitacja sportowa – czym się charakteryzuje?
Aktywność fizyczna to, obok prawidłowej i dobrze zbilansowanej diety, fundament naszego zdrowia. Regularne uprawianie sportu niesie ze sobą wiele korzyści. Z czasem, wiele osób chce poprawić swoje wyniki, np. ze względu na planowany start w zawodach. Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z amatorami, czy profesjonalnymi zawodnikami, kontuzje, przeciążenia i urazy zdarzają się bardzo często. W takiej sytuacji, najlepszym rozwiązaniem jest rehabilitacja sportowa. Co warto wiedzieć na jej temat?
Najważniejsze informacje na temat rehabilitacji sportowej
Terapia ma na celu przywrócenie pełnej sprawności po przebytej kontuzji. Warto zaznaczyć, iż bardzo często stanowi ona wynik nadmiernego forsowania organizmu, który nie ma wystarczającej ilości czasu na regenerację. Może też pojawić się w sytuacji, gdy dana osoba podejmuje ćwiczenia po długiej przerwie lub trenuje bez odpowiedniego przygotowania. Szczególnie narażoną grupą są miłośnicy sportów wysokiego ryzyka. Pod pojęciem rehabilitacji sportowej kryją się zarówno działania fizjoterapeutyczne, jak i fizykoterapeutyczne. Pozwalają one na zregenerowanie organizmu i przyspieszenie odnowy biologicznej. Na czym dokładnie polegają?
- Zabiegi są ukierunkowane na zlikwidowanie dolegliwości bólowych wywołanych uszkodzeniem konkretnych części ciała. To z kolei pozwala na w miarę szybki powrót do codziennych aktywności. Na tym etapie pracuje się nad zakresem ruchu, aż do momentu gdy będzie on pełny i bezbolesny.
- Kolejnym celem rehabilitacji sportowej jest zapobieganie urazom poprzez korygowanie niewłaściwych warunków biomechanicznych i doskonalenie umiejętności motorycznych. Ważne jest też dążenie do utrzymania sprawności układu krążeniowo-oddechowego.
- Zawodnicy, którzy poddali się rehabilitacji sportowej mogą także liczyć na poprawę wyników po jej zakończeniu. Jest to możliwe dzięki prowadzonym w trakcie treningom i działaniom mającym na celu poprawę wydolności mięśni, kontroli nerwowo-mięśniowej oraz gibkości. Oprócz tego, wykonuje się ćwiczenia funkcjonalne.
Dlaczego warto zdecydować się na rehabilitację sportową?
Kontuzja, uraz lub przeciążenie stanowią dla zawodnika ważną informację o tym, że jego plan treningowy i sposób ćwiczenia mają wady. Jest to zatem cenna wskazówka, którą należy potraktować poważnie i poddać dogłębnej analizie. Proces rehabilitacji pomoże nam znaleźć słabe punkty w naszym planie. To jednocześnie najlepszy sposób, aby poradzić sobie z przeciążonymi mięśniami i skutecznie je rozluźnić. Zabiegi pomagają pozbyć się bólu, obrzęków oraz skurczy. Jeśli mamy problem z powracającymi urazami, również mamy możliwość zidentyfikowania ich przyczyny i pozbycia się. Warto też wspomnieć o takich zaletach jak utrzymanie organizmu w sprawności oraz jego pełnej regeneracji.
- W porównaniu do zwykłej rehabilitacji, fizjoterapeuci pracujący ze sportowcami działają w znacznie szybszym tempie. Praca jest bardziej intensywna, tak aby powrót do pełnej sprawności nastąpił najszybciej jak to możliwe. Najczęściej jest to związane z chęcią wystartowania w konkretnych zawodach.
Warto pamiętać, że aby skorzystać z usług specjalisty świadczącego tego typu usługi, wcale nie trzeba być profesjonalnym sportowcem. Taka forma rehabilitacji jest dostępna dla każdego kto jest aktywny fizycznie. Co więcej, jest to doskonała opcja nie tylko dla osób, które doznały kontuzji, ale również dla wszystkich, którzy chcą osiągać lepsze wyniki.