Blog

Praca siedząca a zdrowie – jak się ustrzec przed problemami?

Praca siedząca przed biurkiem stała się aktualnie powszechnością, a nawet standardem. Naturalnym więc jest, że 8 godzin w pozycji siedzącej jest niekorzystne dla naszego zdrowia. Ból pleców, karku czy stawów to tylko niektóre z problemów, jakie się z tym wiążą. Brak reakcji na tego typu dolegliwości może się źle skończyć dla naszego organizmu, zwłaszcza po latach, gdy dosięgniemy sędziwego wieku. Aby tego uniknąć, wystarczą proste, krótkie ćwiczenia. Jakie? O tym poniżej.

Zadbaj o stanowisko pracy

Na początek warto zadbać o swoje stanowisko pracy, aby było przystosowane do naszych potrzeb. Przede wszystkim krzesło – właściwie wyprofilowane i dopasowane do krzywizny naszego kręgosłupa, jak też potrafiące się dostosować do zmieniających się pozycji ciała w ciągu dnia. Stopy powinny sięgać podłogi, a klawiatura znajdować się na wysokości naszych łokci. Z kolei monitor powinien być ustawiony na wysokości naszych oczu, z bezpiecznej odległości – minimum 40 cm od twarzy.

Rób przerwy i zmieniaj pozycje

Należy także pamiętać o robieniu sobie przerw podczas pracy – wstawanie na 10 minut co godzinę powinno być standardem. Można wstać i wyjrzeć przez okno, porozmawiać przez telefon przechadzając się po biurze, czy zrobić sobie coś do picia. Okazji jest wiele.

Zmiana pozycji jest równie istotna. Wystarczy lekko się pochylić czy odchylić, wyprostować nogi pod stołem, wyciągnąć ręce ku górze. Ciało na pewno to doceni, niż siedzenie sztywno w tej samej pozycji przez cały dzień. Mięśnie odczują wyraźną ulgę, dając im trochę ruchu.

Ćwiczenia na kręgosłup

Praca siedząca to przede wszystkim ogromne obciążenie dla kręgosłupa. Dotyczy to głównie odcinka szyjnego i lędźwiowego. Aby im trochę ulżyć wystarczy kilka prostych ćwiczeń. Skręcanie szyi na boki, podnoszenie i opuszczanie głowy przez kilka sekund mocno pomoże na odcinek szyjny. Na plecy z kolei dobre są skłony oraz wypychanie odcinka lędźwiowego w przód i w tył. Warto również wykonywać proste pozycje z jogi, np. pozycję dziecka, kobry czy kota.

Jeżeli nie mamy możliwości, ani czasu na wykonywanie nawet prostych ćwiczeń w domu, warto odwiedzać regularnie fizjoterapeutę. Zwłaszcza, jeśli odczuwamy mocne bóle kręgosłupa i pogorszenie sprawności fizycznej. Fizjoterapeuta nie tylko przeprowadzi odpowiednio dobrane do naszej kondycji zabiegi, ale również doradzi, jak sobie radzić z problemami na co dzień.

Ćwiczenia dłoni i nadgarstków

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że podczas pracy biurowej nadwerężamy nie tylko swój kręgosłup, ale również dłonie i nadgarstki. Istnieje kilka ćwiczeń na ich rozciąganie – nawet proste ściskanie i rozpostarcie dłoni wystarczy, aby były w lepszej kondycji. Można je także masować. Zaniedbanie nadgarstków z kolei może doprowadzić do zespołu cieśni nadgarstka, który może się skończyć leczeniem operacyjnym. Warto więc je rozciągać przez kilka sekund, nawet podczas pracy.

+48 600 211 120