Pistolety do masażu – jak ich prawidłowo używać?
Pistolety do masażu to urządzenia, które są powszechnie używane przez sportowców, zarówno profesjonalnych, jak i amatorów, a także osoby zmagające się z bólem oraz napięciami. Za pomocą tego typu sprzętu możliwy jest głęboki masaż mięśni oraz powięzi. To jednocześnie świetny sposób na rozluźnienie i regenerację. Pistolety są częstym narzędziem pracy fizjoterapeutów. Wiele osób decyduje się na ich samodzielny zakup i używanie w warunkach domowych. Aby jednak móc w 100% skorzystać z możliwości jakie zapewnia sprzęt i cieszyć się efektami, warto poznać zasady prawidłowego stosowania.
Masaż pistoletem – co trzeba wiedzieć na ten temat?
Opisywane urządzenie składa się z silnika elektrycznego oraz obrotowej głowicy, wykonanej z aluminium. Na jej końcu umieszczona jest końcówka masująca. Istnieje także możliwość wymiany końcówek, które dzięki temu można dopasować do konkretnych partii ciała. Pistolet wytwarza drgania, które są przenoszone na tkanki. Tym co go wyróżnia są też kompaktowe rozmiary, dzięki czemu sprzęt można zabrać ze sobą praktycznie wszędzie. Dodatkową zaletą jest łatwość użytkowania i możliwość regulowania prędkości. Do jakich celów można wykorzystać urządzenie?
- Masaż pistoletem może stanowić element terapii tkanek miękkich podczas zabiegów u fizjoterapeuty. Sprawdzi się też do usuwania punktów spustowych.
- Osoby, które zainwestowały w sprzęt na własny użytek mogą używać go po treningu, co pozwoli skrócić czas regeneracji tkanek, a oprócz tego zmniejszy ryzyko kontuzji.
- To dobre rozwiązanie również w sytuacji, gdy doskwierają nam różnego rodzaju bóle, np. kręgosłupa szyjnego, lędźwiowego czy biodra. Pistolet sprawdzi się też przy napięciach mięśni, które często mają związane z pracą siedzącą. To zatem skuteczny sposób na profilaktykę kontuzji i innych dolegliwości bólowych związanych z narządem ruchu.
Warto zaznaczyć, że w niektórych przypadkach masaż tego typu urządzeniem nie jest wskazany. Dotyczy to przede wszystkim osób, które posiadają żylaki w miejscu, które ma być masowane, cierpią na osteoporozę, stwardnienie rozsiane, chorobę zakrzepową oraz mają skłonność do siniaków.
Jak prawidłowo używać pistoletu do masażu?
Przed użyciem należy dokładnie przeczytać instrukcję dołączoną do urządzenia. Warto na początek sprawdzić siłę drgań na każdym poziomie, przykładając pistolet do ręki. Ważne jest też dopasowanie odpowiedniej końcówki do konkretnej partii ciała. O jakich zasadach trzeba pamiętać?
- Pistolet powinien poruszać się wyłącznie wzdłuż mięśni, tak jak w przypadku każdego masażu manualnego.
- Ruch powinien być powolny. Gdy natrafimy na miejsce, które szczególnie nas boli, należy przytrzymać urządzenie w tym obszarze, aż do momentu gdy dolegliwości ustąpią.
- Konieczne jest omijanie kości oraz okolic, gdzie punkty kostne są bardziej wystające, a warstwa tkanek cieńsza. W przeciwnym wypadku narażamy się na ból.
- Im mocniej dociśniemy pistolet do skóry, tym intensywniej będziemy odczuwać wibracje. Jeśli zatem potrzebujemy silniejszego działania, można zacząć od tego ruchu, a dopiero potem zwiększyć poziom drgań.
Wybrane partie mięśni nie powinny być masowane dłużej niż 2 minuty. W trakcie należy pamiętać o głębokim oddychaniu w normalnym tempie. Urządzeniem poruszamy od dołu, w kierunku serca. Regularny masaż pistoletem przyczynia się do poprawy krążenia krwi oraz chłonki. Oprócz tego można liczyć na zwiększenie masy mięśniowej, większą elastyczność tkanek oraz mniejszej ryzyko obrzęków i zastojów.