Na jakie urazy pomoże masaż?
Wielu osobom masaż kojarzy się z typową relaksacją i delikatnym ugniataniem, które zapewnia przyjemne odprężenie i rozluźnienie mięśni. Choć tego typu zabiegi również cieszą się sporą popularnością, nie wolno zapominać o typowo leczniczych właściwościach, które oferują inne techniki masażu. Doświadczeni fizjoterapeuci są w stanie pomóc nam z wieloma urazami i kontuzjami, a nawet chorobami. Z jakimi problemami można udać się do specjalisty?
Masaż – najlepszy sposób na ból kręgosłupa
Wypadek komunikacyjny, upadek z wysokości oraz uprawianie sportu – każda z tych sytuacji może skończyć się mniej lub bardziej poważnym urazem kręgosłupa. Konsekwencje zależą przede wszystkim od lokalizacji urazu oraz stopnia w jakim zostały uszkodzone tkanki. Wiele osób zmaga się z porażeniem kończyn oraz niedowładem. Co więcej, skutki urazów mogą być powiązane z innymi aspektami, np. zaburzeniami oddychania czy odleżynami. W takich sytuacjach jeszcze podczas pobytu w szpitalu prowadzona jest rehabilitacja pourazowa, która musi być kontynuowana po opuszczeniu placówki. Dzięki odpowiedniej technice masażu, specjalista jest w stanie pomóc nam nie tylko w sytuacji gdy odczuwamy ból pleców, ale również dyskomfort w konkretnej części kręgosłupa, np. części szyjnej lub lędźwiowej.
- Jedną z bardziej popularnych technik w tym przypadku jest terapia manualna. Masaż ma na celu stymulowanie procesu samoregeneracji. Jej zaletą jest bezpieczny charakter, gdyż przed wykonaniem zabiegu miejsce chorobowe zostaje dokładnie zbadane.
Złamania kości
Jeśli fizjoterapeuta ma do czynienia z osobą, która doświadczyła złamania kończyny lub jakiejkolwiek innej części ciała, masaż może być wykonywany zarówno w okresie unieruchomienia, jak i w momencie pełnego zrośnięcia się kości. W pierwszym przypadku masowana jest zdrowa kończyna oraz obszar gdzie nie znajduje się gips. Fizjoterapeuta najczęściej stosuje metodę klasyczną, dzięki której możliwe jest poprawienie krążenia krwi oraz limfy, a także zregenerowanie mięśni. Bardzo często wykonuje się drenaż limfatyczny.
- Po okresie unieruchomienia, przez pierwsze 2 tygodnie zwykle kontynuuje się zabiegi zaliczane do masażu klasycznego. W późniejszym etapie wprowadza się masaż izometryczny, którego celem jest odbudowanie masy mięśniowej oraz przywrócenie siły w mięśniach. Jeśli uraz nastąpił w okolicy dużych stawów, mogą pojawić się zabiegi mające na celu zwiększenie wytwarzania mazi stawowej.
Urazy sportowe
Skręcenie stawu skokowego, naderwanie ścięgna Achillesa, uszkodzenie więzadeł, a także popularne urazy w okolicach stawu kolanowego to najczęstsze skutki błędów popełnianych na treningach, a czasem po prostu nieszczęśliwego zbiegu okoliczności. W każdym z tych przypadków również pomoże nam masaż.
- Wielu sportowców, ale także amatorów decyduje się na profilaktyczne korzystanie z usług fizjoterapeuty. Zabiegi zaliczane do masażu sportowego mają na celu zapobieganie kontuzjom, urazom i przeciążeniom. W ten sposób jesteśmy w stanie szybko pozbyć się problemu, który pojawił się na treningach i w razie zbagatelizowania, mógłby przerodzić się w coś poważniejszego.
Masaże są zalecane również w sytuacjach gdy zmagamy się z naciągnięciem mięśni, naderwaniem ścięgien, zwichnięciami lub uszkodzeniem chrząstki. Liczba technik jest naprawdę spora, a doświadczony fizjoterapueta z pewnością dobierze najbardziej odpowiednią dla naszego przypadku, biorąc pod uwagę stopień zaawansowania urazu.