Blog

Na czym polega terapia manualna?

Terapia manualna składa się z diagnostyki i technik fizjoterapeutycznych, w celu ustalenia przyczyn i wyleczenia m.in. schorzeń kręgosłupa. Wykorzystuje się do tego odpowiednie techniki, chwyty i pozycje ułożeniowe. Stosuje się ją na bóle kręgosłupa, mięśni, a nawet bóle głowy. Dowiedz się więcej o terapii manualnej w naszym artykule.

Na czym polega terapia manualna

W terapii manualnej liczy się zarówno diagnostyka, jak i późniejsze leczenie terapeutyczne. Dzięki odpowiedniej diagnostyce można rozpoznać zaburzenia układu ruchu, po czym stworzyć odpowiedni zestaw zabiegów, aby w pełni je wyleczyć. Diagnoza składa się z wywiadu z pacjentem, badań fizykalnych i testów (w tym również rezonansu i zdjęć rentgenowskich, jak zajdzie potrzeba). Zazwyczaj terapię manualną tłumaczy się jako zestaw technik polegających na uciskaniu, pchnięciu czy zmiany ułożenia ciała i jego kończyn, z różną siłą i prędkością. Ma to pomóc w uzyskaniu sprawności ruchowej pacjenta (np. po zablokowaniu stawu) oraz uwolnienia go od bólu.
Terapia manualna jest wysoko skuteczna, jednocześnie będąc trudną do opanowania.

Dla kogo

Kto powinien skorzystać z terapii manualnej? Do najważniejszych wskazań należą bóle mięśni i karku, rwa kulszowa, migreny, wady postawy ciała, zablokowane stawy, dyskopatia, przeciążenie kręgosłupa, jak również bóle w wyniku nabytych urazów i kontuzji. Każdy z tych problemów kwalifikuje się do terapii manualnej.

Techniki

Istnieje wiele rodzajów terapii manualnej, które mają różne podejścia do leczenia urazów pacjenta. Terapia manualna Levita, należąca do najpopularniejszych, wykorzystywana jest do niwelowania problemów kręgosłupa i stawów obwodowych (bark, kolano). Wyjątkowość tej techniki polega na leczeniu zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Metoda Maitlanda skupia się mocno na wywiadzie z pacjentem, po czym koncentruje się na największym problemie przez niego wskazanym. Jest szczególnie polecana dla pacjentów z rwą kulszową i dyskopatią. Terapia dr Ackermanna z kolei jest dość łagodną odmianą, stosowaną głównie dla osób z bólami głowy, kręgosłupa szyjnego, jak również z problemami narządów wewnętrznych.

Istnieją jeszcze terapie manualne Cyriaxa (ortopedyczna), HVLA, Mulligana, McKezniego, Evjentha oraz Kaltenborna. Jest również wiele różnych technik narzędziowych i osteopatycznych, gdzie stosuje się igły akupunkturowe, piny lub pinokaty.

Terapia manualna tkanek miękkich

Równie popularne są techniki tkanek miękkich, które składają się z licznych metod fizjoterapeutycznych. Są to masaże, poizometryczna relaksacja mięśni, rozluźnianie mięśniowo-powięziowe itp. Popularne wśród sportowców są także specjalne, elastyczne taśmy, które owija się w miejsce ostrej i przewlekłej kontuzji. Podczas gdy taśmy powodują ucisk, pacjent wykonuje odpowiednie ćwiczenia – dzięki temu urazy szybciej się regenerują.

+48 600 211 120