Blog

Kontuzje biodra – rodzaje i leczenie

Staw biodrowy, potocznie nazywany biodrem jest niezwykle narażony na różnego rodzaju urazy oraz zwyrodnienia. Wynika to z faktu, iż odpowiada on za wiele czynności, które są niezwykle istotne w kontekście poruszania się człowieka. Przyczyną kontuzji może być zarówno wypadek, jak i aktywność fizyczna, którą uprawiamy, w tym głównie sporty walki, hokej, gimnastyka artystyczna czy piłka nożna. Czasem powodem są problemy z kręgosłupem lub choroby związane z innym układem, np. moczowym. Jakie są najpopularniejsze schorzenia stawu biodrowego, kiedy niezbędna jest rehabilitacja i jak przebiega leczenie?

Zapalenie mięśnia gruszkowatego

Tego typu kontuzja bardzo często pojawia się wśród biegaczy i zazwyczaj wynika z przeciążenia lub złej techniki biegowej, ewentualnie zbyt mało zróżnicowanych treningów. Ból pojawia się od strony pośladka i promieniuje nawet w kierunku łydki. Oprócz tego może występować mrowienie, a nawet drętwienie. Dolegliwości nasilają się podczas podnoszenia nogi lub w momencie pochylania się do przodu. Jak wygląda leczenie w tym przypadku i czy konieczna jest rehabilitacja? Pierwszym krokiem jest zwalczenie stanu zapalnego. W tym celu lekarz powinien przepisać nam odpowiednie leki. Należy również unikać przeciążania tych okolic, dążąc do ich rozluźnienia.

Fizjoterapeuta może zaproponować nam zarówno terapię manualną, jak i masaż funkcyjny. Skuteczna jest także terapia ultradźwiękami, zabiegi laserem wysokoenergetycznym oraz elektroterapia. Specjalista zaleci nam ponadto określone ćwiczenia rozluźniające oraz ukierunkowane na rozciągnięcie i wzmocnienie.

Uszkodzenie obrąbka stawowego

To kolejna przypadłość jaką często spotyka się u sportowców. Obrąbek stawowy ma za zadanie chronić głowę kości udowej oraz pozwala na pełen ruch w stawie. Z uwagi na jego duże unaczynienie i unerwienie jest bardzo podatny na kontuzje. Jeśli dojdzie do uszkodzenia, odczuwamy silny ból. Na szczęście, przy odpowiednim leczeniu, następuje dosyć szybka regeneracja. Kontuzja może być wynikiem namnożenia się zbyt dużej liczby mikrourazów lub jednego większego urazu. W takiej sytuacji zwykle pojawia się ból w pachwinie, ograniczenie ruchomości oraz wrażenie przeskakiwania we wnętrzu stawu. Jak wygląda leczenie? W tym przypadku konieczne jest zeszycie obrąbka. Jeśli uszkodzenia są znaczne, wycina się określone fragmenty i usuwa.

Biodro trzaskające

Ta kontuzja objawia się wrażeniem przeskakiwania, strzelania w biodrze. Wyróżniamy biodro trzaskające zewnętrze oraz wewnętrzne. W pierwszym przypadku przyczyny mogą mieć zarówno podłoże genetyczne, jak i być wynikiem wad postawy czy niestabilności biodra. Powodem biodra trzaskającego wewnętrznego jest m.in. uszkodzenie chrząstki i nierówności kostne. Czasami przyczyny są związane z obszarem poza stawem biodrowym. Jak wygląda leczenie i rehabilitacja?

W obu przypadkach zaleca się fizykoterapię. Jej celem jest rozciągnięcie i uelastycznienie struktur, które uległy przykurczom. Niezbędna jest też praca nad prawidłową postawą ciała oraz opanowanie nowych wzorców ruchowych. Fizykoterapia ma za zadanie również zmniejszyć stan zapalny. Rehabilitacja jest najbardziej skuteczne u osób, u których kontuzja nie ma związku z wadą anatomiczną. Jeśli wymienione wyżej sposoby nie przynoszą efektów, wdraża się leczenie artroskopowe. Czasem konieczne jest usunięcie wszelkich patologicznych zmian znajdujących się we wnętrzu stawu. Leczenie jest poprzedzone wykonaniem zdjęcia RTG, a w niektórych przypadkach rezonansu magnetycznego.

+48 600 211 120