Blog

Dlaczego wady postawy powinno się leczyć?

Noszenie ciężkich plecaków, brak ruchu, czy długie godziny spędzone przed komputerem i telewizorem przyczyniają się do wad postawy. Jeśli je zlekceważymy, mogą doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet kalectwa. Nie bagatelizujmy bólu pleców, zawrotów głowy, szybkiego męczenia, ani kłopotów ze snem. Jeśli Twoje dziecko skarży się na wspomniane objawy, wybierz się z nim do fizjoterapeuty.

Czym grozi nieleczenie wad postawy?

Nieleczone wady postawy przyczyniają się do zaburzeń trawiennych, osoby ze skoliozą lub okrągłymi plecami częściej skarżą się na problemy z żołądkiem i jelitami. Oprócz tego zwiększają ryzyko wystąpienia migreny, przepukliny, duszności, drętwienia i mrowienia rąk. Skrzywienie kręgosłupa prowadzi również do zaburzeń równowagi, zawrotów głowy podczas poruszania się, a nawet depresji.

Skolioza lub kifoza uciskają na płuca i serce, co prowadzi do problemów z oddychaniem, a nawet grozi niedotlenieniem organizmu. Przednio-tylne dysfunkcje kręgosłupa prowadzą do zaburzeń w jamie brzusznej i klatce piersiowej, co przyczynia się do nieprawidłowego ciśnienia krwi, utrudnia jej dopływ mózgu, a także wpływa na pracę narządów. Z kolei skolioza i dyskopatia mogą wywołać nerwoból międzyżebrowy, zazwyczaj przyjmujący charakter krótkotrwałych epizodów. Dolegliwości bólowe pojawiają się w klatce piersiowej, ale niejednokrotnie promieniują do łopatki lub pleców. Należy zaznaczyć, że nasilają się podczas kichania, głębszym oddychaniu, kaszlu, skrętów tułowia, czy dotyku.

Dlaczego warto wybrać się do fizjoterapeuty?

Nieleczone dysfunkcje kręgosłupa zmieniają biomechanikę układu ruchu, co z kolei prowadzi do bólu stóp, pleców, głowy i bioder, a także spadku wydolności fizycznej. Jeśli nie poddamy się szybko rehabilitacji, nieprawidłowości mogą się utrwalić. Zastanawiasz się, kiedy powinieneś wybrać się z dzieckiem do fizjoterapeuty? Pamiętaj, żeby reagować w przypadku jakichkolwiek odchyleń od normy. Może to być:

  • odstająca łopatka,
  • problemy z równowagą i koordynacją,
  • nieprawidłowe ustawienie stóp,
  • zaokrąglone plecy,
  • kręcz szyi,
  • nierówno ustawione barki.

Wady postawy wpływają negatywnie na nasze zdrowie i samopoczucie, dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonego fizjoterapeuty. Rehabilitacja łagodzi dolegliwości bólowe, zwiększa zakres ruchu, a także zmniejsza napięcie mięśniowe i ryzyko progresji skrzywienia. Wada postawy może pojawić się nie tylko u dzieci, lecz także nastolatków i dorosłych. Niezależnie od tego, ile lat ma pacjent, należy przygotować się na długotrwałą rehabilitację.

Jak wygląda rehabilitacja wad postawy?

Planując leczenie, należy wziąć pod uwagę wiek i poziom aktywności fizycznej pacjenta, a także przyczynę i stopień zaawansowania dysfunkcji. Jeśli podejrzewamy u siebie lub dziecka wadę postawy, zgłośmy się jak najszybciej do specjalisty. Terapia manualna i ćwiczenia wprowadzone w odpowiednim momencie nie tylko hamuje postęp choroby, lecz także poprawia jakość życia pacjenta.

Na rehabilitację składają się symetryczne lub asymetryczne ćwiczenia korekcyjne, wykonywane pod okiem fizjoterapeuty. Plan leczenia obejmuje też terapię manualną, podczas której specjalista rozluźnia napięte mięśnie, co przynosi ulgę w bólu. Niezwykle ważna jest też samodzielna korekcja postawy przed lustrem. Specjalista może również stosować techniki strukturalne, poizometryczną relaksację mięśni, kinesiotaping, czy neuromobilizację.

Pamiętaj, że lepiej zgłosić się do specjalisty, który wykluczy dysfunkcję, niż zlekceważyć nieprawidłowości, które utrwalą się i pogorszą jakość życia. Zgłoś się do doświadczonego fizjoterapeuty, który przeprowadzi wywiad, wykona testy funkcjonalne i analizę chodu, a w razie potrzeby wdroży rehabilitację.

Dlaczego wady postawy powinno się leczyć - foto
+48 600 211 120