Ból głowy i migrena – jak sobie pomóc?
Ból głowy kojarzy nam się ze zmęczeniem, niewyspaniem czy stresem. Trudna sytuacja, duży projekt w pracy, choroba bliskiej osoby, kilka nocy nieprzespanych, a wtedy ból głowy czy nawracająca migrena gwarantowana. Większość z nas zażywa tabletki przeciwbólowe, nie lecząc przyczyny problemu, ale jedynie działając chwilowo na męczący ból. Co więc w takich sytuacjach zrobić?
Okazuje się, iż jedną z wartych wyboru metod jest rehabilitacja, która to powinna być wykonywana pod okiem doświadczonego specjalisty, posiadającego wiedzę w tym właśnie zakresie.
Większości z nas wizyta u fizjoterapeuty kojarzy się z aparatem ruchu. Pojawiająca się w sporcie kontuzja, wypadek samochodowy, choroba uniemożliwiająca poruszanie się czy wykonywanie określonych czynności. Okazuje się jednak, iż w wielu przypadkach, terapia manualna w formie prowadzonej rehabilitacji, może okazać się najlepszym sposobem na nawracające bóle głowy i nie dające normalnie funkcjonować migreny.
Skąd się bierze ból głowy?
Tak naprawdę ból głowy może mieć różne podłoże. Najłatwiej można sklasyfikować go na ból pierwotny, a więc jego przyczyna tkwi właśnie bezpośrednio w głowie, jak również i wtórny, który jest odpowiedzią na konkretną chorobę lub występującą alergię. Pierwotne bóle głowy możemy podzielić na bóle napięciowe, klasterowe i migrenowe. Wtórne bóle głowy z kolei podzielić możemy na bóle alergiczne, inaczej zatokowe, hormonalne, kofeinowe, powysiłkowe, nadciśnieniowe i polekowe.
Rehabilitacja w bólach napięciowych i w migrenie
Najczęściej pojawiającym się rodzajem bólu jest ten napięciowy, jak również i migrena i w takich przypadkach rehabilitacja może okazać się najlepszym z możliwych wyborem. Bóle napięciowe obejmują zazwyczaj całą głowę, często również szyję, kark, a nawet i ramiona. Są one związane ze stresem. Migrena z kolei to silny i pulsujący ból z wnętrza głowy. Mogą towarzyszyć mu również wrażliwość na dźwięki i światło, nudności i wymioty, a nawet zaburzenia widzenia.
Jak wygląda rehabilitacja w przypadku tego typu bólu? Kluczowe znaczenie ma tutaj wykorzystanie technik masażowych w obszarze podpotylicznym, a także na skroniach, na karku i na szyi. W takich przypadkach wykorzystuje się między innymi techniki rozluźniania mięśniowo – powięziowego i techniki mobilizacji odcinka szyjnego. Co więcej, bardzo duże znaczenie odgrywa także rozciąganie i terapia punktów spustowych, a także ćwiczenia relaksacji odcinka szyjnego. Poprzez tego typu prace, następuje przede wszystkim rozluźnienie napiętych mięśni, które to zazwyczaj są głównym powodem, który odpowiada za ból głowy. Taka rehabilitacja w formie masażu, to również i zwiększenie miejscowego ukrwienia oraz lepszy drenaż płynów.
Techniki wykorzystywane przy bólach głowy
Rehabilitacja w przypadku bólu głowy wygląda z pewnością nieco inaczej, niż w przypadku leczenia różnego rodzaju urazów, kontuzji czy dysfunkcji. Tutaj istotne znaczenie mają odpowiednie techniki masowania, które to mogą przynieść pożądany efekt, a więc życie bez bólu głowy i nawracającej migreny. Na pewno dużą popularnością cieszy się tak zwana terapia MTG, a więc masaż tkanek głębokich, terapia FDM, która wymaga opracowania Przepukliny Punktu Spustowego, a także terapia poizometryczna relaksacji mięśni i manipulacje oraz mobilizacje.
Odpowiedni fizjoterapeuta jest w stanie dobrać do odpowiedniej osoby stosowną formę rehabilitacji i zastosować przy tym takie rodzaje terapii, aby przyniosły one zamierzony efekt, czyli życie bez bólu, dyskomfortu i ograniczeń.