Blog

Nerwobóle – czym są i jak sobie z nimi poradzić?

Nerwobóle zazwyczaj pojawiają się nagle, w różnych miejscach ciała. Charakterystyczny piekący ból co prawda można złagodzić preparatami przeciwbólowymi, jednak nie stanowią one rozwiązania problemu. Aby znaleźć przyczynę dolegliwości, trzeba skonsultować się ze specjalistą. Na podstawie wywiadu i badań może okazać się, że przyczyną nerwobóli jest ukryte schorzenie, które wcześniej nie zostało zdiagnozowane. Terapia manualna to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia takich dolegliwości. Doświadczeni fizjoterapeuci precyzyjnie lokalizują źródło bólu i na podstawie odpowiednio dobranych technik, są w stanie znacząco obniżyć jego intensywność, a nawet całkowicie go wyeliminować.

Nerwobóle – podstawowe informacje

Oprócz piekącego uczucia, niezwykle często pojawia się drętwienie kończyn, połączone z chwilowym niedowładem. Dlaczego tak się dzieje? Jakie są główne przyczyny nerwobóli? Przede wszystkim warto przypomnieć, że ich źródłem są uszkodzone nerwy, w których powstały zmiany chorobotwórcze. Intensywność bólu przeważnie łączy się z wielkością zmian. Im są większe, tym jest on bardziej dokuczliwy. Jakie są najczęstsze przyczyny występowania dolegliwości tego typu?

  • Pierwszą z nich jest ucisk lub uszkodzenia konkretnego nerwu, spowodowane uszkodzeniem mechanicznym, chorobą lub po prostu stresem.
  • Choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, borelioza lub reumatoidalne zapalenie stawów również doprowadzają do uszkodzenia nerwów. W przypadku cukrzycy, nerwobóle najczęściej występują w okolicach stóp.
  • Co ciekawe, rozległe uszkodzenie nerwów może pojawić się na skutek zatrucia metalami ciężkimi i toksycznymi substancjami.
  • Okazuje się, że do uszkodzenia nerwów i powstania nerwobóli może przyczyniać się także nieprawidłowa praca tarczycy. Z tego powodu warto wykonać niezbędne badania i sprawdzić ewentualne odchylenia od normy.

W wielu przypadkach nerwy ulegają uszkodzeniu na skutek przewlekłego niedoboru witamin z grupy B. Ponadto przyczyną może być autoagresja organizmu, czyli atakowanie i niszczenie zdrowych komórek.

Sposoby leczenia nerwobóli

W przypadku gdy za nasze dolegliwości odpowiada przewlekły stres, wówczas najlepszym rozwiązaniem jest zmiana trybu życia. Terapia manualna, odprężające masaże oraz akupunktura również okazują się skuteczne. Szybkie tempo życia i ciągły pośpiech z pewnością sprzyjają powstawaniu nerwobóli, dlatego warto postawić na relaks, odprężenie, harmonię i wewnętrzną homeostazę.

  • Terapia manualna obejmuje m.in. tak zwane punkty spustowe. Odpowiednie uciskanie i stymulowanie takich miejsc prowadzi do częściowego lub całkowitego wyeliminowania bólu. Terapia tego typu, wykonywana przez profesjonalnych fizjoterapeutów, jest całkowicie bezpieczna i polecana dla osób w praktycznie każdym wieku.
  • W innych przypadkach konieczna będzie wizyta u lekarza rodzinnego, który może skierować nas do neurologa. Lekarz specjalista zbada czy bóle nie mają pochodzenia neurologicznego. Jeżeli okaże się, że tak jest, wówczas może przepisać nam odpowiednie leki. Preparaty tego typu mogą działać doraźnie lub należy brać je na stałe. Wybór konkretnego leku zależy od różnych czynników, takich jak rodzaj bólu, intensywność, częstotliwość i miejsce lub miejsca, w których występuje.

Bywa również tak, że głównym źródłem nerwobóli są problemy emocjonalne. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalisty i odbycie terapii. Niekiedy taka terapia musi być uzupełniona o leki. O konieczności ich zażywania decyduje lekarz.

+48 600 211 120