Blog

Zespół bolesnego barku – co robić by sobie pomóc?

Zespół bolesnego barku zazwyczaj rozpoznaje się u kobiet między 45 a 55 rokiem życia. Schorzenie objawia się bólem i obrzękiem w obrębie stawu barkowego, a także ograniczoną ruchomością wspomnianej okolicy. Niejednokrotnie towarzyszy im wzmożone napięcie mięśniowe, trudności w zasypianiu i problemy w wykonywaniu podstawowych czynności. Sprawdź, co w takiej sytuacji może przynieść Ci ulgę!

Zespół bolesnego barku – objawy i przyczyny

Pacjenci zazwyczaj skarżą się na ostry, kłujący ból, ale w niektórych przypadkach może być początkowo łagodny i z czasem się nasilać. Wspomniane dolegliwości powodują postępujące ograniczenie ruchomości. Chorzy mają problem, aby unieść rękę powyżej linii ramion i sięgnąć za plecy. Schorzenie utrudnia wykonywanie codziennych czynności, a silny ból uniemożliwia spokojne zasypianie lub wybudza w nocy.

Zespół bolesnego barku może wynikać z:

  • przeciążenia mięśni,
  • zwyrodnienia tkanki ścięgnistej,
  • zespołu stożka rotatorów,
  • zapalenia kaletki podbarkowej,
  • niestabilności stawu barkowego,
  • chorób neurologicznych,
  • wad postawy,
  • schorzeń reumatologicznych.

Jeśli podejrzewasz u siebie zespół bolesnego barku, niezwłocznie zgłoś się do lekarza rodzinnego. Pamiętaj, że ból w tej okolicy może wskazywać na inne choroby, a nawet zawał serca.

Jak uśmierzyć ból barku?

Zanim lekarz zaproponuje optymalny sposób leczenia, najpierw przeprowadzi z Tobą wywiad, podczas którego zapyta Cię o rodzaj bólu, okoliczności jego wystąpienia, stopień nasilenia, a także towarzyszące mu objawy. Specjalista sprawdzi następnie ruchomość stawu, a także ewentualne dolegliwości wskazujące na zapalenie stawu, takie jak zwiększona ciepłota, zaczerwienienie, obrzęk. W razie potrzeby skieruje Cię na dodatkowe badania, w tym USG, RTG i rezonans magnetyczny.

Na początkowym etapie lekarz może zalecić odciążenie problematycznego miejsca, a także stosowanie okładów z lodu lub żelowych kompresów chłodzących, działających przeciwzapalnie i przeciwbólowe. Pomocne może być również plastrowanie dynamiczne, znane również jako kinesiotaping. W tym celu nakleja się elastyczne lub nierozciągliwe taśmy, które wzmacniają stabilność stawów i poprawiają ruchomość.

Jeśli ból jest umiarkowany, ale choroba postępuje, specjalista najprawdopodobniej przepisze niesteroidowe leki przeciwzapalne. Można je przyjmować doustnie lub stosować w postaci maści miejscowo na skórę. W przypadku zaawansowania zapalenia specjalista prawdopodobnie zaleci zastrzyki z kortykosteroidami.

W większości przypadków farmakoterapię łączy się z fizykoterapią i ćwiczeniami. Jeśli dotychczasowy sposób leczenia nie przyniósł spodziewanych rezultatów, lekarz może skierować się na operację. Przypominamy jednak, że traktuje się ją jako ostateczność.

Zespół bolesnego barku – jak wygląda rehabilitacja?

Zimne okłady i ciepłe natryski na bolące miejsce można stosować w domu, ale w zaawansowanym stadium choroby prawdopodobnie nie wystarczą. Warto wówczas zgłosić do fizjoterapeuty, który zaproponuje odpowiednie zabiegi. Profesjonalna rehabilitacja umożliwia pełny powrót do zdrowia.

Wśród nich znajdziemy:

  • leczenie zimnem (wizyty w komorze kriogenicznej),
  • masaż tkanek głębokich,
  • terapia manualna,
  • laseroterapia,
  • fonofereza,
  • jonofereza,
  • naświetlanie lampą Sollux.

W rehabilitacji pacjentów z zespołem bolesnego barku niezwykle ważną rolę odgrywa kinezyterapia, obejmująca ćwiczenia wykonywane zarówno czynnie, jak i biernie, zgodnie z planem opracowanym przez fizjoterapeutę. Można ją wdrożyć, gdy minie faza ostra choroby, a ból i stan zapalny nie są tak dokuczliwe. W jej zakres wchodzą ćwiczenia ogólnousprawniające, wzmacniające, rozciągające, rozluźniające i obejmujące konkretne grupy mięśni. Kinezyterapia wzmacnia siłę mięśniową, przywraca prawidłową postawę, przyspiesza regenerację tkanek i pozwala zachować ogólną sprawność.

Zespół bolesnego barku - co robić by sobie pomóc - foto
+48 600 211 120