Blog

Rwa kulszowa – objawy, leczenie

Pod pojęciem rwy kulszowej kryje się zespół objawów mających związek z naciskiem na nerwy rdzeniowe, które razem tworzą tzw. nerw kulszowy. Ucisk może pojawiać się także na przebiegu tego nerwu. Przeszywający i paraliżujący ból występuje nagle i praktycznie uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Niestety ma też tendencje do powracania, jeśli nie zajmiemy się leczeniem odpowiednio wcześnie. Jednym z popularnych sposobów jest terapia manualna. Z czego wynika problem, w jaki sposób się objawia i jak można sobie z nim poradzić?

Przyczyny rwy kulszowej

Rwę kulszową bardzo często określa się potocznie jako “korzonki”. Najczęstszą przyczyną dolegliwości jest dyskopatia tej części kręgosłupa. Jest to zatem wynik pewnego rodzaju zaniedbań, do których musiało dochodzić przez dłuższy czas. Proces przesuwania się dysku jest stopniowy, a w jego efekcie dochodzi do degeneracji i deformacji dysku. Gdy zaczyna się on przesuwać poza oś kręgosłupa, może dojść do ucisku korzonków nerwowych.

Rwa kulszowa może jednak pojawić się również z innych powodów. Nierzadko jest to wynik zbyt intensywnej aktywności fizycznej lub wykonania gwałtownego, niestandardowego ruchu. Czasem przyczyną jest nieustanne nadwyrężanie krążków międzykręgowych lub niewłaściwa budowa miednicy. Rwa kulszowa może też pojawić się u kobiet w ciąży, z powodu przesunięcia środka ciężkości i obciążenia kręgosłupa. W grupie ryzyka znajdują się ponadto osoby otyłe.

W jaki sposób objawiają się “korzonki”?

Jak zostało już wspomniane, problem pojawia się niespodziewanie. Czasem wystarczy, że podniesiemy ciężki przedmiot, wykonamy bardziej gwałtowny ruch, pochylimy się lub szybko zerwiemy się z łóżka. W tym momencie doświadczamy nagłego bólu w okolicy lędźwiowej, który promieniuje aż do pośladka, a nawet tylnej części uda, łydki lub stopy. Bardzo często dochodzi też do drętwienia tych okolic i osłabienia siły mięśniowej. Gdy ból jest bardzo silny, jedyną pozycją możliwą do przyjęcie jest leżenie. O jakich objawach warto jeszcze wspomnieć?

  • Nierzadko choremu towarzyszą parestezje.
  • W kończynach dolnych mogą pojawić się zaburzenia czucia.
  • Występuje ponadto napięcie mięśni znajdujących się przy kręgosłupie, co ogranicza ruchomość tego odcinka.
    Jednym z typowych objawów jest ból przy podnoszeniu kończyn dolnych w trakcie leżenia na plecach oraz przy pochylaniu.

Objawy nasilają się podczas każdej czynności powodującej zwiększenie ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego, w tym kichania i kaszlu. Może też pojawić się problem z wypróżnianiem.

Jak wygląda leczenie rwy kulszowej?

Leczenie można podzielić na objawowe oraz zachowawcze, ukierunkowane na rehabilitację oraz fizykoterapię. W trakcie ataku rwy kulszowej podaje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Gdy ustaną ostre objawy, można przystąpić do dalszych czynności. Dobrym rozwiązaniem jest terapia manualna. Masuje się przede wszystkim mięśnie pośladkowe, kończyny dolne oraz mięśnie znajdujące się przy kręgosłupie, aż do kręgosłupa szyjnego.

Indywidualnie dobiera się też program ćwiczeń. Na początku wykonuje się je z pomocą rehabilitanta. Często stosuje się ultradźwięki, krioterapię oraz leczenie ciepłem. Profilaktycznie warto wykonywać trening mający na celu wzmocnienie mięśni grzbietowych. Powinien mieć on jednak łagodny charakter. Bardzo dobrze sprawdza się też pływanie w pozycji grzbietowej. Oprócz tego, fizjoterapeuta może zalecić określone ćwiczenia rozciągające i wzmacniające.

+48 600 211 120